Tre rumænske mænd blev tidligt mandag morgen anholdt for en række tyverier på Mors
11 maj 2020

“Tre rumænske mænd blev tidligt mandag morgen anholdt på Mors og sigtet for en række tyverier begået i lokalområdet inden for de seneste måneder.
Det er Særlig Efterforskning Vest, som i samarbejde med Midt- og Vestjyllands Politi foretog anholdelsen. Mændene, der hhv. 21, 32 og 47 år, bliver alle fremstillet i grundlovsforhør mandag kl. 14.00 i Retten i Holstebro.
”Vi mistænker mændene for en række tyverier af blandt andet skrot og diesel, og jeg er meget tilfreds med, at vi har sat en stopper for deres aktiviteter, som har skabt utryghed i lokalområdet, ” siger leder af Særlig Efterforskning Vest, Carit Andersen.
Særlig Efterforskning Vest er en politienhed, som efterforsker organiseret kriminalitet på tværs af politikredse i Jylland og på Fyn.
”På trods af den særlige situation omkring COVID19 så fastholder vi indsatsen mod omrejsende kriminelle, ” siger Carit Andersen.
Anklagemyndigheden vil anmode om lukkede døre under grundlovsforhøret. “
TILMELDING TIL POLITINYHEDER.DK
Få tilsendt nyhedshistorier, døgnrapporter og aktuelt nyt fra politiet i Danmark direkte til din email
Ved tilmelding giver du samtykke til, at vi må sende dig sidste nyt om politiets arbejde til din email.
Nyhedsmailen kan til enhver tid afmeldes igen